•         Vstup dieťaťa do MŠ a adaptácia dieťaťa v MŠ

Čo má dieťa ovládať pred nástupom do MŠ:

• Malo by vedieť svoje meno a priezvisko. Na svoje meno by malo reagovať.
        • Dieťa by malo poznať svoju značku, ktorú dostane v škôlke pre označenie skrinky, postieľky, …
        • Musí poznať svoje oblečenie a topánky. Rodičom sa odporúča hovoriť deťom ráno pri obliekaní, čo majú na sebe a aké budú mať náhradné oblečenie, čo si vezmú v škôlke na záhradku či na prechádzku, v čom budú v triede a v čom budú spinkať. Pre istotu je však potrebné, aby malo dieťa všetky veci v škôlke podpísané.
        • Dieťa sa má vedieť zobliecť a obliecť. S obliekaním určitých vecí pomôže pani učiteľka (pančucháče, gombíky, zips, šnúrky…).
        • Dieťa by malo zvládnuť povedať pani učiteľke, s čím potrebuje pomôcť. Malo by vedieť vyjadriť, čo sa mu páči a čo nie.
        • Má vedieť jesť samostatne lyžicou a piť z pohára alebo hrnčeka. Malo by vedieť jesť samo, preto by pred nástupom do škôlky rodičia nemali dieťa kŕmiť.  Dieťa by malo zvládnuť napr. odhrýzť z krajca chleba.
        • Malo by sa vedieť vysmrkať samo.
        • Dieťa by nemalo cez deň alebo pri popoludňajšom spánku používať plienky. Malo by s istotou ovládať svoj močový mechúr. V materskej škole chodia deti na záchod často krát.
        • Malo by byť zvyknuté umyť si ruky po použití záchoda, pred jedlom a po príchode z vonku,  alebo keď ich má špinavé. Takisto by sa malo vedieť utrieť do uteráčika.
        • Deti v škôlke by mali vedieť chodiť po schodoch bez toho, aby šli za ruku s dospelým.
        • Malo by byť zvyknuté odkladať po sebe hračky na správne miesto.
        • Dieťa by malo poznať základné pravidlá slušného správania, teda pozdraviť, poďakovať, poprosiť.
        • Pri zaspávaní by nemalo používať cumlík.
        • Deti by mali zvládnuť chôdzu. V materskej škole sú súčasťou organizácie dňa aj vychádzky.
        • Dieťa by sa malo vedieť správať bezpečne, neubližovať iným deťom.
        • Malo by vedieť komunikovať s pani učiteľkou alebo rovesníkmi, alebo aspoň odpovedať na otázky.

Ako zvládnuť adaptáciu dieťaťa v MŠ

Proces nástupu dieťaťa do materskej školy je pre dieťa výraznou zmenou v jeho živote. Odlúčenie od rodičov, nové prostredie, iný režim, prítomnosť druhých detí, akceptovanie iných dospelých osôb,  ... predstavuje pre dieťa vždy určitú psychickú záťaž. Deti na túto zmenu reagujú citlivo a odlišne. Proces prispôsobovania sa na nové prostredie je individuálny, je závislý na individuálnych osobitostiach každého dieťaťa. Nové skúsenosti dieťaťa v materskej škole ovplyvňujú správanie dieťaťa doma i v materskej škole. Adaptácia dieťaťa, prispôsobovanie sa novým sociálnym podmienkam je zložitý proces tak pre dieťaťa, pre jeho rodiča, ako aj pre učiteľa.

Dobu trvania adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa určí riaditeľka materskej školy.  Odporúča sa postupná adaptácia v MŠ. Každé dieťa prechádza tromi vývojovými fázami (orientačná, kontaktná, upokojenia), pričom každá z nich trvá približne týždeň. Deti prichádzajú do MŠ v prvých dňoch na kratší čas, postupne sa ich pobyt predlžuje. Adaptačné obdobie sa začína od prvého dňa dochádzky do MŠ.

Adaptácia spravidla prebieha nasledovne:

1. týždeň 2-3 hodiny

2. týždeň 3-4 hodiny

3. týždeň celodenný pobyt po odporúčaní triednej učiteľky

Ako môžu pomôcť rodičia:

• vytvárať pohodu v domácom prostredí
        • pred nástupom do MŠ poskytnúť dieťaťu skúsenosť s odlúčením od rodičov, spočiatku na kratšiu dobu, neskôr aj na viac hodín.
        • umožniť dieťaťu stretávať sa s rovesníkmi
        • zoznámiť dieťaťa s MŠ ( napr. prechádzka k areálu MŠ)
        • zosúladiť režim dňa v rodine s režimom v MŠ.
        • Podporovať osamostatňovanie dieťaťa (napr. v sebaobsluhe- obliekaní, jedle, hygienických návykoch...)
        • brat ohľad na telesnú záťaž
        • ráno ubezpečiť dieťa, kto ho vyzdvihne z MŠ
        • čas lúčenia ráno v šatni zbytočne nepredlžovať
        • rozhovory s pani učiteľkou viesť po vyzdvihnutí dieťaťa z MŠ – vo veciach organizačných. Pokiaľ ide o rozhovor o dieťati odporúča sa dohodnúť si s pani učiteľkou rozhovor mimo prítomnosti dieťaťa.